Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) tilastoi tiistaina Jyväskylään 233 uutta koronavirustartuntaa.
Muilta osin tilastoinnissa oli Keski-Suomen sairaanhoitopiirissä varsin hiljainen koronapäivä, sillä Muuramessa uusia tautitapauksia raportoitiin kolme, Hankasalmella, Keuruulla, Laukaassa ja Uuraisilla kussakin kaksi sekä Pihtiputaalla, Saarijärvellä, Viitasaarella ja Äänekoskella yhdet tartunnat.
Keski-Suomen sairaanhoitopiirin ulkopuolella uusia koronatapauksia raportoitiin Perhossa kymmenen ja Ähtärissä viisi.
Keski-Suomen sairaanhoitopiirissä on tilastoitu koko pandemian aikana yhteensä 11 472 koronavirustartuntaa.
THL raportoi koko maassa tiistaina 5 977 uutta varmistettua tautitapausta ja kahdeksan uutta koronaan liittyvää kuolemaa.
THL:n rokotusrekisteri kertoo, että ensimmäisen koronarokoteannoksen on Keski-Suomen sairaanhoitopiirissä saanut 199 295 ihmistä, toisen annoksen 189 930 ja kolmannen 77 510 ihmistä.
Koronarokotuskattavuus on sairaanhoitopiirissä ensimmäisen annoksen osalta 12 vuotta täyttäneissä 88,6 prosenttia, toisen annoksen osalta 84,7 prosenttia ja kolmannen 34,7 prosenttia.